Sezon grzewczy w pełni, a wraz z nim powracający jak bumerang temat smogu. To już nie tylko ekologiczny problem – zanieczyszczenie powietrza z każdym rokiem jest coraz większe i realnie zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu, takie jak – pył zawieszony, ozon, dwutlenek azotu i dwutlenek siarki – przedostają się do naszych płuc, a stamtąd wraz z krwią docierają do wszystkich narządów. Mogą uszkodzić płuca, układ oddechowy, osłabić nasz układ immunologiczny. Warto mieć świadomość, że wdychane mniejsze pyłki (PM 2,5) mogą wnikać do pęcherzyków płucnych i krwi. Jest to o tyle niebezpieczne, że w smogu znajdują się metale ciężkie: rtęć, ołów, kadm.
Wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne konsekwencje może spowodować zanieczyszczone powietrze i nie dbamy o to, aby temu zapobiegać. Wydaje się nam, że jak czegoś nie widzimy, to w żaden sposób nam to nie szkodzi. Mamy mgliste pojęcie o zwiększaniu się ilości dwutlenku węgla w atmosferze, a jako jedyny skutek zanieczyszczania powietrza rozpatrujemy zmiany klimatu. Chociaż i tak do końca nie jesteśmy pewni, czy to prawda czy tylko propaganda „fanatycznych ekologów”. Niestety, skutki uwalniania do atmosfery szkodliwych gazów dają się nam coraz bardziej we znaki. Warto wiedzieć, jaki bezpośredni wpływ mogą mieć one na nasze zdrowie i jakość życia. Wybraliśmy 10 przykładów wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie, które obrazują, jak bardzo oddziałuje na nas stan środowiska, w którym żyjemy.
Problemy skórne
Zanieczyszczenie powietrza powoduje całe spektrum efektów zdrowotnych widocznych już na naszej skórze. Wolne rodniki uszkadzają błony komórkowe, niszczą kolagen i elastynę przysparzając nowych zmarszczek. Pojawiają się alergie skórne oraz trądzik.
Alergie i choroby układu oddechowego
Najczęstszymi chorobami kojarzonymi z zanieczyszczeniem powietrza są te związane z układem oddechowym. Pierwszymi ich symptomami jest ciągły kaszel i objawy nieżytu górnych dróg oddechowych. Stałe wdychanie pyłów powoduje reakcje alergiczne. Smog przyczynia się także do rozwoju astmy oskrzelowej. Pośrednio powoduje również przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Charakteryzuje się ona zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
Nowotwory
Coraz częstsze choroby nowotworowe to efekt pyłu zawieszonego w atmosferze, w szczególności benzo(a)pirenu. Najniebezpieczniejsze dla człowieka są frakcje docierające do pęcherzyków płucnych, w których następuje wymiana gazowa. Co ciekawe, co trzecia osoba mająca raka płuc nigdy nie paliła papierosów. Sugeruje się, że wdychany tlenek azotu, składnik smogu letniego, przyczynia się do rozwoju raka mózgu i szyjki macicy.
Zaburzenia układu nerwowego
Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka odbija się również na funkcjonowaniu układu nerwowego. To nie tylko bóle głowy czy bezsenność, ale też liczne depresje, stany lękowe oraz niższe poczucie szczęścia. Szacuje się, że wysokie stężenie pyłu PM 2,5, gromadzonego w ludzkim mózgu, może zwiększyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 92%.
Choroby układu krążenia
Oddychanie skażonym powietrzem przyczynia się do powikłań w układzie krążenia: nadciśnienia tętniczego, miażdżycy tętnic, a także zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Najdrobniejsze cząsteczki pyłu przechodzą przez ściany pęcherzyków płucnych i trafiają najpierw do naczyń płucnych, a następnie całego układu krwionośnego. Powodują dysfunkcje układu autonomicznego, przyspieszają rozwój i destabilizację blaszki miażdżycowej, inicjują zmiany właściwości krzepliwości i lepkość krwi, wpływają na kurczliwość naczyń.
Zaburzenia płodności
Zanieczyszczenie powietrza powoduje zaburzenia płodności zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Mikro drobiny pyłu uszkadzają materiał genetyczny zawarty w plemnikach i obniżają poziomu testosteronu. Ponadto obniżają szansę powodzenia zabiegu in vitro.
Ekspozycja prenatalna
Najdrobniejsze cząsteczki pyłu, o średnicy 0.1 mikrometra, mogą przenikać przez barierę łożyskowo-naczyniową. Gromadzenie się licznych zanieczyszczeń w ciele ciężarnej kobiety negatywnie odbija się na zdrowiu przyszłego dziecka- jego niższej masie urodzeniowej oraz gorszym rozwoju fizycznym. Ponadto zwiększa ryzyko wcześniejszego porodu.
Zaburzenie gospodarki węglowodanowej
Najnowsze badania alarmują, że smog ma istotny wpływ na zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Powoduje pojawienie się oporności na insulinę i rozwój cukrzycy. Dzieje się tak głównie za sprawą wdychanego pyłu zawieszonego, który pogarsza funkcje metaboliczne organizmu. Konsekwencją jest mniejsza zdolność przekształcania tłuszczu oraz cukru w energię.
Upośledzenie sprawności umysłowej
Istnieje coraz więcej przesłań, że dzieci narażone na wysokie stężenie pyłów mają problemy z koncentracją i pamięcią oraz wypadają gorzej w testach na inteligencje. Cząsteczki pyłu, dostając się do mózg, tworzą chroniczny stan zapalny i utrudniają prawidłowy rozwój mózgu. Upośledzenie zdolności poznawczych i sprawności umysłowej dotyka również ludzi starszych.
Skrócenie długości i jakości życia
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że smog jest jednym z największych, cichych zabójców. Już najmniejsze cząsteczki pyłu (PM 2,5) przenikają do organizmu utrudniając oddychanie ale też uszkadzają tkanki i narządy. Mają wpływ na człowieka już na etapie tworzenia się komórek rozrodczych, przez życie płodowe, dzieciństwo, wiek dojrzały, aż po późną starość. Na przedwczesną umieralność istotny wpływ ma również wdychanie ozonu i dwutlenku azotu.
Nasza odpowiedź na zanieczyszczanie powietrza
Zanieczyszczenie powietrza może spowodować konsekwencje, które nie napawają optymizmem. Zwłaszcza, kiedy ma się ich świadomość. Co istotne, większość z nas przyczynia się do złej jakości powietrza, które wdychamy. Winy nie ponoszą jedynie przedsiębiorstwa produkcyjne, ale również niejedno gospodarstwo domowe. Palenie śmieciami lub nieprawidłowe palenie węglem lub drewnem – to jest właśnie szara polska rzeczywistość. Do tej pory czuliśmy się wobec niej bezradni, ponieważ bez odpowiednich narzędzi złapanie kogoś „na gorącym uczynku” było wręcz nierealne. Dlatego, w trosce o własne zdrowie, jako firma produkująca urządzenia bezzałogowe, postanowiliśmy stworzyć innowacyjny system do pomiarów środowiskowych, który pozwoli na pomiar stopnia zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Po wielu miesiącach pracy udało nam się skonstruować system DRONIKA obejmujący: urządzenie bezzałogowe (dron), zasobnik do pomiaru powietrza, oprogramowanie do analizy danych. Dron jest nośnikiem zasobnika pomiarowego, dzięki czemu pomiar może zostać wykonany nawet w trudno dostępnych otworach kominowych. Po więcej informacji zapraszamy na stronę naszego produktu: dronika.pl