Produkcja filmów reklamowych daje nam wyjątkową możliwość przebywania w miejscach, do których normalnie prawdopodobnie nie mielibyśmy dostępu, zagłębiania się w historie, którymi sami pewnie byśmy się nie zainteresowali i poznawania ludzi, dzięki którym to wszystko ma jeszcze większy sens. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – nie zliczę, ile razy krążyły mi po głowie te słowa podczas realizacji zdjęć filmowych. Co najbardziej zdumiewające, większość z tych sytuacji zdarza się na naszym rodzimym podwórku, Podkarpaciu. W zeszłym roku znowu mieliśmy sporo okazji, aby się o tym przekonać. Między innymi kiedy realizowaliśmy filmy dla powiatu leżajskiego.
Promujemy gospodarkę i turystykę
Późną wiosną rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji dwóch filmów na zlecenie Starostwa Powiatowego w Leżajsku. Jeden z nich miał promować walory gospodarczo-inwestycyjne, a drugi walory turystyczno-przyrodnicze powiatu leżajskiego, umownie nazywanego również ziemią leżajską. Jest to region znajdujący się w północnej części województwa podkarpackiego. Powiat obejmuje gminy Leżajsk, Nowa Sarzyna, Grodzisko Dolne, Kuryłówka a także miasta Leżajsk i Nowa Sarzyna.
Przyjedź, zobacz, zainwestuj!
Pierwszy z wymienionych filmów był dedykowany inwestorom. Jego koncepcja koncentrowała się na podkreśleniu uwarunkowań sprzyjających założeniu i prowadzeniu działalności na terenie powiatu leżajskiego. Z tego względu film obejmuje ujęcia prezentujące: rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, nowoczesne zaplecze oświatowe oraz tereny odpowiednio przygotowane pod inwestycje. Ponadto, wymienia przykłady firm mających swoje siedziby na terenie powiatu leżajskiego. Są to przedsiębiorstwa o długoletnich tradycjach, rozpoznawalne nie tylko na rynku krajowym, ale również zagranicznym. Zaprezentowanymi w filmie markami z terenu powiatu są: Browar w Leżajsku Grupa Żywiec S.A., CIECH Sarzyna S.A., Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego HORTINO, „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Leżajsku, H+H SILIKATY, Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, BMF Polska oraz Fabryka Maszyn Leżajsk. Większość zaprezentowanych w filmie ujęć zrealizowaliśmy samodzielnie, jednak niestety nie wszędzie nam to umożliwiono, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Z tego powodu, ujęcia prezentujące produkty firm Hortino i Ciech Sarzyna S.A. pochodzą z własnych materiałów filmowych tych przedsiębiorstw.
Tradycje browarnictwa
Niezwykle ciekawe były dla nas natomiast wizyty w Browarze w Leżajsku oraz Fabryce Maszyn Leżajsk. Warto w tym miejscu wspomnieć, że tradycje browarnictwa na terenie ziemi leżajskiej sięgają 1525 roku. Wówczas Zygmunt I Stary nadał miastu przywilej warzenia piwa. Ponadto, wydał zezwolenie, dzięki któremu było możliwe wybudowanie pierwszego browaru przy Dworze Starościńskim (obecnie jest to budynek Muzeum Ziemi Leżajskiej).
Klamrę kompozycyjną filmu promującego walory gospodarczo-inwestycyjne stanowią ujęcia drona, który rozpoczynając swój lot nad nowym mostem w Rzuchowie, obserwuje z powietrza teren powiatu, będąc swego rodzaju przewodnikiem widza.
Przekaz filmu promującego walory gospodarczo-inwestycyjne powiatu leżajskiego podkreśla podkład lektorski oraz animacje wskazujące na najważniejsze atuty powiatu. Uzupełnieniem jest także animowana mapa powiatu, prezentująca jego położenie na terenie województwa podkarpackiego, wewnętrzny podział administracyjny oraz rozmieszczenie dostępnych terenów inwestycyjnych.
Film promujący turystykę
Drugi film, promujący walory turystyczno-przyrodnicze, niewątpliwie stanowił dla nas większe wyzwanie. Był w całości reżyserowany i został zrealizowany z udziałem aktorów. Pierwsze sceny w filmie zostały zrealizowane nad Zalewem w Ożannie – jest to niewątpliwie świetne miejsce na wypad ze znajomymi. I tak też chcieliśmy je pokazać. Spotykamy tu więc grupę znajomych, młodych ludzi, którzy w pozytywnych nastrojach korzystają z uroków ciepłego lata. W kolejnych ujęciach poznajemy rodzinę, która spędza razem czas przy posiłku w ogrodzie. Razem z nimi zwiedzamy ciekawe miejsca w powiecie leżajskim: Bazylikę Ojców Bernardynów, leśne bobrowisko i Muzeum Ziemi Leżajskiej. W Muzeum oglądamy wystawę zabawkarstwa, po czym przenosimy się do pracowni jednego z twórców drewnianych koników – p. Jana Dudziaka oraz jego żony. Każda grupa bohaterów: młodzież, rodzina i seniorzy, daje nam inną perspektywę zobaczenia powiatu leżajskiego. Sceny z ich udziałem są przebijane kadrami z pozostałych – szczególnie wartych odwiedzenia – miejsc w powiecie leżajskim.
Królewska brzoza
Poza Ożanną, na terenie powiatu leżajskiego istnieją są jeszcze dwa miejsca, gdzie można spędzić czas na wodnych aktywnościach. Są to Zalew „Czyste” w Grodzisku Dolnym oraz Zalew w Brzózie Królewskiej. Co ciekawe, ta ostatnia miejscowość pokłada etymologię swojej nazwy w miejscowej legendzie o polującym tam niegdyś Władysławie Jagielle. Znużony pościgiem za rannym jeleniem, położył się pod wielką brzozą. Później powstała tam osada królewskich myśliwych, która na pamiątkę tego zdarzenia została nazwana Brzozą Królewską. Gwara ludowa przekształciła ją na funkcjonującą do dzisiaj „Brzózę Królewską”.
Zabawki z dziada pradziada
Brzóza Królewska sąsiaduje z Brzózą Stadnicką, z której pochodzi wspomniany p. Jan Dudziak, zabawkarz. Jest on jedną z niewielu osób, która kontynuuje brzózańskie tradycje tworząc ręcznie ludowe, drewniane zabawki. Pan Jan opowiadał nam, że dawniej tereny Brzózy i okolic były zagłębiem zabawkarstwa. Co tydzień wyjeżdżały stąd w Polskę wozy pełne przeróżnych, drewnianych zabawek. Większość tamtejszych rodzin zajmowała się wtedy produkcją jakiegoś rodzaju zabawek. Dzisiaj już tylko dwóch mieszkańców Brzózy, w tym pan Jan, kultywuje spuściznę poprzednich pokoleń. Obszerną wystawę etnograficzno-zabawkarską można zobaczyć w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Znajduje się na niej około 200 różnych zabawek. Wystawa stanowi wielką atrakcję dla najmłodszych. Podejrzewam, że jest też miłym doświadczeniem dla starszych zwiedzających, szczególnie tych, którzy jeszcze pamiętają takie zabawki ze swojego dzieciństwa.
Muzeum Wsi
Muzeum Ziemi Leżajskiej to nie jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu. Niedaleko Leżajska, w Przychojcu istnieje prywatne Muzeum Wsi z kolekcją numizmatyczną „Wieś i rolnictwo na banknotach świata”. Muzeum jest częścią gospodarstwa agroturystycznego „Pod Lipą” i jest tak samo wyjątkowe, jak jego nietuzinkowa właścicielka – pani Czesława Zawadzka. Gospodarstwo oferuje liczne atrakcje dla swoich gości, takie jak m.in.: warsztaty bibułkarskie, pokazy układania kompozycji z kwiatów i ziół, degustacje naparów, win i nalewek, a także lekcje jazdy konnej.
Na pamiątkę Państwa Zamoyskich
Kolejnym odwiedzonym i sfilmowanym przez nas miejscem jest leżące po południowej stronie Brzózy Królewskiej uroczysko „Kudłacz”. Jest to fragment lasu, zwany „uroczyskiem” prawdopodobnie ze względu na charakterystyczne cechy przyrodnicze oraz miejsce corocznych polowań, organizowanych przez rodzinę Potockich przed II wojną światową. Polowania organizowane były tradycyjnie na początku listopada i zjeżdżali na nie przyjaciele rodziny, m.in. Zamoyscy. Podczas jednego z tych zbiorowych polowań, w 1922 roku hrabina Julia Zamoyska (Rognieda Stecka-Olechnowicz ze Steczanki h. Radwan) postrzeliła okazałego odyńca, który w odwecie ją zaatakował i ciężko poranił zanim sam zginął. Mimo szybkiej pomocy miejscowych medyków i przewiezienia jej do szpitala w Krakowie, hrabina zmarła w wyniku odniesionych obrażeń mając 37 lat. W miejscu tragicznego wypadku wzniesiono okazałą kaplicę, którą poświęcono w 1923 r. w pierwszą rocznicę śmierci hrabiny. Wewnątrz kaplicy zamieszczono wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz napis „Kochanej Dziuli ze Steckich Adamowej Potockiej”.
Mąż Julii, hrabia Adam Zamoyski również nie miał szczęścia na Uroczysku. 10 lat po śmierci żony, podobnie jak ona miał wypadek podczas polowania i zmarł w Paryżu w 1933 roku w wyniku odniesionych ran. Niedaleko kaplicy, umieszczono pamiątkowy głaz poświęcony Adamowi Zamoyskiemu, a ufundowany przez Alfreda i Jerzego Potockich w 1933 roku. Napis na głazie brzmi: „Śp. Adamowi Zamoyskiemu na wieczną pamiątkę Alfred i Jerzy Potoccy 1933”.
Niezwykła roślina ze Wschodu
Rozległe lasy ziemi leżajskiej kryją wiele historii. Jedna z nich mówi o egzotycznej roślinie, która zakwitła na grobie tatarskiego chana, który ze swoim oddziałem zaatakował lasowiacką wioskę. Poległ raniony strzałą wypuszczoną przez miejscowego łowczego. W domniemanym miejscu jego pochówku wyrósł krzew azalii pontyjskiej – pięknego, żółtego kwiatu. Dzisiaj, na powierzchni zaledwie 0,1 hektara, na której rozrosły się krzewy azalii, znajduje się Rezerwat Kołacznia. Chroni on jedyny w Polsce okaz azalii pontyjskiej znajdujący się na stanowisku całkowicie naturalnym, powstałym bez ingerencji człowieka.
Kirkut, ohel i słynny cadyk
Podkarpacie jest pełne śladów po niegdyś licznie zamieszkującej te tereny społeczności żydowskiej. Jednym z ciekawszych, a zarazem ważnych dla żydów miejsc jest znajdujący się w Leżajsku cmentarz żydowski (kirkut) i grób cadyka Elimelecha. Co roku, w rocznicę jego śmierci, do Leżajska przybywają pielgrzymki ortodoksyjnych żydów. Wierzą oni, że wówczas Elimelech zstępuje z nieba, aby wysłuchać ich próśb. Podczas II wojny światowej oryginalny, drewniany grób cadyka Elimelecha został splądrowany przez Niemców, podobnie jak cały cmentarz. Nagrobne płyty zostały użyte przez Niemców m.in. do brukowania leżajskiego rynku. Po wojnie wzniesiono nowy, kamienny grób nad prawdopodobnym miejscem pochówku cadyka. W latach 60-tych powstała tam murowana kaplica – ohel, który dzisiaj znajduje się pod opieką Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Sanktuarium Bernardynów
Moja pierwsza wizyta w Leżajsku miała miejsce w szkole podstawowej. W ramach wycieczki szkolnej wybraliśmy się najpierw do Zamku Lubomirskich w Łańcucie, a następnie do Bazyliki w Leżajsku na pokazowy koncert organowy. Podczas realizacji zdjęć do filmu promującego walory turystyczno-przyrodnicze powiatu leżajskiego miałam okazję lepiej poznać to miejsce a także wejść na chór i z bliska zobaczyć słynne organy. Myślę, że Bazylika i Klasztor Ojców Bernardynów zasłużenie pełnią rolę jednego z najważniejszych zabytków na terenie ziemi leżajskiej. Bogato zdobione, barokowe wnętrze bazyliki robi piorunujące wrażenie a każdy element świątyni wywołuje eksplozję wrażeń estetycznych. Według miejscowych wierzeń, powstanie bazyliki i klasztoru Ojców Bernardynów poprzedzały objawienia Matki Boskiej a miejsce powstania świątyni wskazały kwiaty rumianku, które wyrosły niespodziewanie w lesie. Obecny kształt całego kompleksu to dekady pracy zakonników, artystów i rzemieślników.
Przyjedź i zostań na dłużej
„Przyjedź i zostań na dłużej” – tak brzmi tytuł filmu promującego walory turystyczno-przyrodnicze powiatu leżajskiego. Nie jest to wyłącznie hasło ale to także prawdziwe, szczere zaproszenie do ziemi leżajskiej, gdzie można zarówno zwiedzać, wypocząć jak i zamieszkać z dala od huku metropolii, jednak blisko tego, co jest potrzebne do utrzymania komfortu życia. Cały charakter ziemi leżajskiej uzupełnia wyjątkowa postawa ludzi – jej mieszkańców, którzy są pełni życzliwości i otwartości, co sprawia, że można poczuć się tu jak w domu.
Podziękowania
Realizacja filmów promujących powiat leżajski była dla nas kolejnym, cennym doświadczeniem zawodowym. Będziemy ją na pewno ciepło wspominać, przede wszystkim ze względu na ludzi, z jakimi mieliśmy okazję przy tym projekcie współpracować. Dziękujemy naszym przesympatycznym aktorom:
– „grupie znajomych” – Kindze, Gabrysi, Ani, Mikołajowi, obojgu Dawidom, Krystianowi, Karolowi, Kacprowi,
– „rodzince” – Fabiankowi i jego mamie, Marysi oraz Szymonowi i ich tacie, Marcie, Krzyśkowi, pani Zofii oraz panu Stanisławowi,
– „seniorom” – panu Janowi i pani Bożenie.
Dziękujemy także panu Staroście i panu Wicestaroście Powiatu Leżajskiego, a także przedstawicielkom Wydziału Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Leżajsku za zaufanie, bezproblemowe podejście, świetną komunikację i dobre emocje, które towarzyszyły naszej współpracy.
Pozostałe realizacje naszego Studia możecie obejrzeć w naszym portfolio oraz na naszym kanale na portalu YouTube.