Publikowanie filmów komercyjnych na Facebook’u może przynieść spore korzyści pod warunkiem, że sposób publikacji i dystrybucja są odpowiednio przeprowadzone, a film jest przygotowany w odpowiedniej formie. Dla określenia niewątpliwie specyficznego video, które przygotowywane jest z myślą o środowisku (mediach społecznościowych) w jakim będzie funkcjonowało, stosujemy pojęcie social media video. Mimo, że pojęcie to kojarzy się często z zalewającymi internet, amatorskimi, kręconymi telefonem filmikami użytkowników, to my posługujemy się nim dla określenia reklamowej formy filmowej, dostosowanej do kanałów dystrybucji, takich jak Facebook czy Instagram. Jeżeli planujesz promować się materiałami video w obszarze wymienionych mediów społecznościowych to przeczytaj ten tekst, aby Twój wysiłek nie poszedł na marne przegrywając z algorytmami tych społecznościowych gigantów.
Szanse
Jeżeli nadal czytasz ten tekst, ale nie jesteś przekonany do promocji w mediach społecznościowych za pomocą video to pozwól, że podam Ci kilka powodów, które mogą Cię przekonać. Dla uściślenia – pisząc o promocji mam na myśli płatną promocję realizowaną jako kampanię reklamową za pośrednictwem menedżera reklam. Samo udostępnienie filmu na fanpage nie wystarczy, jeśli chcesz osiągnąć konkretny cel i dotrzeć do konkretnych odbiorców.
1. Kampanie realizowane w mediach społecznościowych są mierzalne. Rezultat jest dokładnie oszacowany i mamy do niego dostęp. Możemy sprawdzić, np:
- do ilu osób dotarła nasza reklama,
- jak długo była oglądana,
- czy zachęciła do odwiedzenia naszej strony internetowej
- czy wyświetlenie jej zakończyło się sprzedażą.
Dzięki narzędziom dostępnym w menedżerach reklam jesteśmy w stanie dokładnie ocenić efektywność naszych reklam w przeciwieństwie do reklam emitowanych w kinie czy telewizji.
2. Na etapie projektowania kampanii reklamowej możliwe jest precyzyjne określenie grupy docelowej. Możemy przykładowo określić cechy demograficzne, zainteresowania czy stanowiska osób, do których ma dotrzeć nasza reklama. Zasięg filmu udostępnionego na fanpage nie powie nam nic o jego odbiorcach poza określeniem ich płci, wieku i lokalizacji.
Płatna reklama i określenie cech grupy docelowej nie daje jednak pewności, że reklama będzie skuteczna i zainteresuje osoby, które są naszymi potencjalnymi klientami. Jeżeli naszą grupa docelową będą osoby, o których walczy wielu reklamodawców to inwestując w reklamę zbyt mało, efekt reklamy może nie być w pełni zadowalający.
3. Promocyjne materiały video generują o wiele większy wskaźnik ROI (ang. return on investment, pl. zwrot z inwestycji, wskaźnik rentowności) niż tradycyjne formaty reklamowe, takie jak przykładowo banery czy artykuły sponsorowane.
Pułapki
Facebook sprawia wrażenie, że pielęgnuje zasadę – jesteś moim gościem, więc stosuj się do moich zasad, a będziesz dobrze traktowany. Jeżeli ignorujemy te zasady – tnie nam zasięgi. Można by wiele napisać o relacji użytkownik reklamodawca – Facebook, jednak skupmy się na video. Wciąż popełnianym przez wielu błędem jest linkowanie filmów w postach (przeważnie z YouTube) zamiast zamieszczania ich bezpośrednio na Facebooku. Dlaczego warto zamieszczać filmy bezpośrednio na Facebook’u?
- Posty udostępniające filmy z YouTube mają dużo niższe zasięgi niż filmy publikowane bezpośrednio na Facebooku. Video natywne generuje zaangażowanie o 186 % większe niż video linkowane z innego portalu społecznościowego.
- Miniatura filmu wgranego bezpośrednio na feed fan page jest 2,5 – 6 razy większa niż ta z YouTube. Dodatkowo często dochodzi do sytuacji, w której miniatura filmu z YouTube w ogóle się nie pokazuje. Post traci wtedy możliwość wyróżnienia się.
- Linkowane filmy nie są edytowalne, a filmy załadowane na FB można np. urozmaicić o napisy czy ustawić najbardziej atrakcyjny kadr z filmu jako miniaturę.
- Facebook bardzo opóźnia przeniesienie się na inny portal, ładowanie nowej strony powolne i może zniechęcić niecierpliwego użytkownika.
- Linkowane filmy nie pojawią się w zakładce z filmami i nie będą pojawiać się jako proponowane filmy.
Podsumowując to najprościej jak się da – Facebook chce jak najwięcej zaangażowania i aktywności ściągnąć do siebie. Będzie więc robił wszystko, aby zamieszczanie filmów bezpośrednio na tej platformie było dużo bardziej „opłacalne” (w szerokim rozumieniu tego pojęcia) niż linkowanie filmu z innych platform, szczególnie z YouTube. Jeżeli więc zamieszczasz film, który ma do spełnienia konkretny cel – np. ma promować Twój produkt, usługę, wydarzenie czy firmę to zamieść go bezpośrednio na Facebooku
Zasady social media video
1. Zasada social media video: zawsze jest publikowane bezpośrednio na Facebooku lub Instagramie.
Kolejną „pułapką”, która może mieć w przypadku Facebooka nieprzyjemne skutki, jest tworzenie i publikowanie zbyt długich filmów reklamowych lub co gorsze – filmów mieszających ze sobą różne formy filmowe. Filmy na Facebooku są średnio oglądane przez jakieś 10 s.
2. Zasada social media video: jest to forma video trwająca nie dłużej niż 30 s.
Średnia oglądalności wynosząca tylko 10 s. przeraża, jednak wiedząc o niej, można tak wykonać film, aby przez te 10 s. na tyle zaintrygować i zainteresować widza, że obejrzy on co najmniej kolejne 10 s. a najlepiej cały film.
3. Zasada social media video: materiał filmowy musi rozpoczynać się atrakcyjnymi, przyciągającymi uwagę ujęciami. O ile nie jest wykonany na zasadzie zagadki, budowania napięcia i rozwiązania w finale to od początku powinien wskazywać na tematykę filmu.
Następnym błędem, który zdarza się reklamodawcom, jest brak napisów w filmie, w którym jest lektor, a zrozumienie przekazu jest możliwe wyłącznie w połączeniu obrazu z komunikatem werbalnym. Wynika to z faktu, że większość użytkowników Facebooka przegląda go z wyłączonym dźwiękiem, szczególnie kiedy robi to w miejscach użyteczności publicznej.
4. Zasada social media video: jeżeli w filmie jest tekst mówiony to koniecznie trzeba do niego dodać napisy.
Napisy mogą zostać dodane przez wykonawcę filmu, natomiast jeżeli dysponujesz filmem z lektorem i bez napisów, a chciałbyś go opublikować na Facebooku to samodzielnie możesz wprowadzić napisy w edycji filmu. Warunek jest tylko taki, że musisz załadować ten film bezpośrednio na platformę. Materiały video jako narzędzie kampanii reklamowych mogą być wyświetlane w różnych miejscach Facebooka i Instagrama, a co za tym idzie – w różnych formatach.
5. Zasada social media video: video powinno być zawsze dostosowane do wytycznych dotyczących poszczególnych umiejscowień.
Poniżej tabela z wymogami dotyczącymi filmów dla różnych umiejscowień reklam.
Źródło: Facebook Business, https://pl-pl.facebook.com/business/m/one-sheeters/video-requirements
Podsumowanie
Podsumowując – chcesz skutecznie promować się na Facebooku i Instagramie za pomocą materiałów video? Dostosuj je do preferencji tych platform. Może nie zabrzmi to zbyt optymistycznie, ale to one dyktują warunki. Mając dostęp do milionów danych, mają wiedzę o Twoich potencjalnych klientach i mogą pomóc Ci do nich dotrzeć, jednak w określony przez nie sposób. Moim zdaniem nie warto z tym walczyć, lepiej natomiast dostosowywać swoje filmy i cieszyć efektami kampanii reklamowych ?