Jeszcze nie tak dawno temu, bo właściwie jeszcze do drugiej połowy 2016 roku Instagram był platformą dedykowaną przede wszystkim osobom prywatnym, które udostępniały fotografie przedstawiające ich własne doświadczenia z codziennego życia czy ich samych wykonujących masowe ilości selfie. We wspomnianej, drugiej połowie 2016 roku wprowadzono nowe rozwiązania dedykowane firmom, z których najważniejsze były narzędzia biznesowe oraz możliwość założenia profilu biznesowego. Pod koniec 2017 roku Instagram miał 600 milionów użytkowników. Szacuje się, że do 2021 r., będzie ich już ponad 900 milionów.
Rosnąca popularność platformy opartej o content wizualny oraz zwiększające się możliwości wykorzystania jej pod względem marketingowym nie pozostają bez zauważenia przez marketerów. Kampanie reklamowe na Instagramie są coraz bardziej popularną praktyką, co zauważa przeciętny użytkownik tej aplikacji, któremu wyświetla się coraz więcej treści reklamowych opartych o jego upodobania i zachowania w sieci. Kampanie można tworzyć zarówno z wykorzystaniem zdjęć, filmów jak i w formie połączenia tych dwóch form przekazu wizualnego. Idąc dalej, skoncentruję się na przedstawieniu informacji istotnych podczas tworzenia kampanii video.
Dostępne są trzy sposoby utworzenia reklamy video na Instagramie:
- w formie reklamy pionowej,
- w formie reklamy karuzelowej,
- jako Instagram Stories.
Instagram umożliwił w 2016 r. publikację zdjęć i filmów w pionowym formacie o proporcjach 4:5. Testy przeprowadzone przez Facebook’a wskazują, że video w takim formacie osiąga dużo lepsze wyniki pod względem oglądalności (liczby wyświetleń, długości obejrzanego materiału oraz liczby osób, które obejrzały film z dźwiękiem). Video publikowane jako post może trwać maksymalnie 60 s.
Reklama karuzelowa
To stosunkowo świeża forma, która umożliwia publikację od 2 do 10 zdjęć lub video w jednym poście na Instagramie. Dzięki temu, można znacznie wydłużyć czas utrzymywania uwagi odbiorców. Tego typu reklama może sprawdzić w kontekście prezentowania linii produktów, przedstawienia instrukcji krok po kroku lub do opowiedzenia historii.
Reklama w Instagram Stories
Może mieć od marca br. formę pełnoekranowych zdjęć lub filmów. Umiejscowienie reklamy w Instagram Stories jest możliwe tylko po wyborze zasięgu jako celu kampanii. Ponadto, niemożliwe jest jednoczesne wybranie innego umiejscowienia w tym samym zestawie reklam. Wewnętrze statystyki Instagrama z grudnia 2016 r. wskazują, że aż 1/3 najchętniej oglądanych relacji pochodzi od firm, wobec czego warto rozważyć tego rodzaju działania promocyjne. Reklama karuzelowa w Instagram Stories może składać się z trzech różnych materiałów – filmów i zdjęć – przy czym jeden film nie może trwać więcej niż 15 s. Dzięki możliwości łączenia materiałów, reklama karuzelowa z użyciem video może trwać aż 45 s. Takie rozwiązanie umożliwia stworzenie rozbudowanego komunikatu w atrakcyjnej formie, która na dłużej przykuje uwagę użytkownika. Treść reklamy można wzbogacić naklejkami, znacznikami, efektami specjalnymi.
Reklama na Instagramie – podobnie, jak w przypadku Facebooka – wymaga możliwie precyzyjnego określenia grupy docelowej, aby była skuteczna. Szczególnie ciekawą funkcją Instagrama jest możliwość przypomnienia się odbiorcom, którzy mieli do czynienia z marką, jednak z jakiegoś powodu o niej zapomnieli. Tworząc grupę niestandardowych odbiorców można dotrzeć do osób, które wykonały działanie na promowanym profilu na Instagramie: odwiedziły profil firmowy, zareagowały na dowolny post lub reklamę, wysłały wiadomość na profil firmowy lub zapisały dowolny post lub reklamę.
Zanim jednak podejmie się decyzję o prowadzeniu działań promocyjnych na Instagramie, warto zastanowić się, czy znajduje się tam grupa docelowa naszej marki. Z Instagrama korzystają przede wszystkim osoby młode, do 34 roku życia, w większości są to kobiety. Niemniej, coraz więcej podmiotów prowadzi tego typu działania, a biznes reklamowy na Instagramie jest w fazie dynamicznego rozwoju – firma eMarketer szacuje także, że w zeszłym roku wpływy z reklam Instagrama wyniosły 4,1 miliarda dolarów, a w roku 2019 sięgną już 10,87 miliarda dolarów.