Jak się domyślacie, cena nie jest i nie powinna być jedynym kryterium wyboru studia, które zrealizuje nasz wymarzony film. Istnieje wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, aby dobrze zainwestować budżet, który mamy do dyspozycji. Poświęcenie czasu na rozeznanie rynkowe i zapoznanie się z dostępnymi ofertami zapewni nam zadowolenie nie tylko z finalnej usługi, ale również z całej współpracy z wykonawcą.
Portfolio
Pierwszym (i prawdopodobnie najciekawszym) etapem weryfikacji studia filmowego powinno być zapoznanie się z portfolio. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, na ile jest ono różnorodne i czy zawiera interesujące nas formy filmowe. W dobrze opisanym portfolio szybko znajdziemy poszukiwane przez nas przykłady. Jeżeli jesteśmy zainteresowani filmem promującym miejscowość lub spotem reklamującym produkt to na pewno warto zacząć od obejrzenia tego typu produkcji. Obejrzenie przynajmniej kilku filmów z portfolio danego studia pozwoli ocenić, czy filmy są wysokiej jakości, czy muzyka jest dobrze dobrana i zsynchronizowana z obrazem, czy filmy są ciekawe, czy wzbudzają emocje, czy niosą jasny przekaz, czy są odpowiedniej długości. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki możemy ocenić, czy podoba nam się styl danego studia i czy jest zbieżny z tym, czego sami oczekujemy.
Doświadczenie
Obszerne i atrakcyjne portfolio jest już pewnym wyznacznikiem doświadczenia danego studia, warto jednak zapoznać się z innymi informacjami, o ile są dostępne, lub zapytać o nie przedstawiciela studia. Od ilu lat działa studio? W jakich produkcjach ma największe doświadczenie? Dla jakich marek pracowało? Jeżeli poszukujemy wykonawcy filmu reklamowego, który będzie skuteczny, to na pewno musimy zwrócić uwagę, czy studio wykonywało już takie produkcje i na jakim poziomie. Firma, która zajmuje się głównie branżą ślubną, może mieć trudności z wyprodukowaniem atrakcyjnego spotu reklamowego dla biznesu.
Transparentność oferty
Kiedy już zdecydujemy się na wysłanie zapytania ofertowego i otrzymamy konkretną ofertę to zwróćmy uwagę, ile wysiłku poświęcono, aby ją przygotować. Czy oferta jest spersonalizowana? Czy obejmuje wytyczne, które wymieniliśmy w zapytaniu? Czy precyzuje wszystkie kwestie dotyczące realizacji? Czy szczegółowo wyjaśnia, co obejmuje cena? Pamiętajmy, aby porównać nie tylko koszty, ale również warunki realizacji produkcji w poszczególnych ofertach.
Profesjonalizm
Wiele firm podkreśla swój profesjonalizm we wszelkiego rodzaju hasłach i sloganach. Nie zawsze jest to całkiem zgodne z prawdą, dlatego warto to zweryfikować. Profesjonalizm studia możemy ocenić już po wyglądzie pierwszego maila, oferty, portfolio, strony internetowej czy profili studia w mediach społecznościowych. Profesjonalne studio dba o swój wizerunek w każdym wymiarze kontaktu z klientem, dlatego można śmiało założyć, że tak samo zadba o nasz wizerunek tworząc dla nas film reklamowy. Niektóre studia prowadzą blogi i publikują treści branżowe, co dobitnie świadczy to o tym, że mają odpowiednią wiedzę i są fachowcami w swojej dziedzinie. Warto więc prześledzić zawartość ich strony internetowej czy fanpage – może przy okazji dowiemy się czegoś ciekawego ?
Współpraca
Profesjonalizm będzie się przejawiał również w charakterze współpracy ze studiem, którą możemy ocenić już na samym początku, przy pierwszym kontakcie. Na ile sprawnie otrzymaliśmy odpowiedź na naszego maila? Na ile nasza oferta była dostosowana do tego, co przekazaliśmy w rozmowie telefonicznej? Na ile firma jest w stanie dostosować swoją ofertę do naszego budżetu? Czy proponuje jakieś rozwiązania jeżeli nie stać nas na wymarzony film? Podejście do klienta to czynnik determinujący charakter współpracy z daną firmą i dlatego warto wziąć go pod uwagę. Podpowiedzią będą w tej kwestii dla nas również referencje, jeżeli studio może się takimi pochwalić. Znajdziemy je najprawdopodobniej na stronie lub na profilach w mediach społecznościowych.
Cena
Nieprzypadkowo to kryterium zostawiłam na koniec. Cena jest istotna i bez względu na wysokość budżetu warto się jej przyjrzeć. Powinniśmy ją jednak ocenić w kontekście wcześniej wymienionych czynników, aby mieć pełny obraz tego, co ona obejmuje. Jeżeli skoncentrujemy się wyłącznie na cenie, nie zauważymy na przykład, że studio, które jest droższe, ma ciekawsze produkcje, lepszej jakości, bardziej pomysłowe i chętniej udostępniane w mediach społecznościowych. Decydując się na produkcję filmową, tak czy inaczej będziemy musieli wydać jakiś budżet. Jeżeli chcemy zrobić film za jak najniższą cenę, wyłącznie „sztuka dla sztuki” i nie zależy nam, aby film się podobał i osiągnął jakiś konkretny efekt to lepiej w ogóle zrezygnować z takiej realizacji. W końcu po co wydawać pieniądze na coś, co nie przyniesie żadnych korzyści. Zdarzyć się może również, że wybierając najtańsze i niedoświadczone studio musimy powtarzać zlecenie, ponieważ film nie osiągnął oczekiwanych przez nas rezultatów. Nie dość, że nie oszczędziliśmy, to jeszcze wydaliśmy dużo więcej niż zamierzaliśmy. Aby uniknąć takich sytuacji, wybór studia filmowego powinniśmy potraktować z uwagą. Inwestycja swojego czasu zwróci się nam w postaci przyjemnej, sprawnej współpracy oraz satysfakcji z efektów.
Podsumowując, wspomnę o jeszcze jednej ważnej kwestii – zanim zdecydujemy się złożyć zapytanie ofertowe, warto przemyśleć i określić swoje oczekiwania. Jest wiele elementów wpływających na cenę produkcji filmowej, zostały one opisane w artykule „Na co zwrócić uwagę przed zapytaniem o wycenę produkcji filmowej”. Nie wszystkie musimy określać sami – jeżeli wybierzemy dobre studio to na pewno podpowie nam ono jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla naszych oczekiwań. Myśląc o filmie reklamowym powinniśmy więc przede wszystkim poświęcić odrobinę czasu na weryfikację potencjalnych wykonawców – niech praca nad filmem będzie dla nas ciekawą przygodą, a nie przykrym obowiązkiem.