Content video jest obecnie na celowniku wielu marketerów, szczególnie tych, którzy projektują działania marketingowe w internecie, w tym w mediach społecznościowych. Nie tylko algorytmy portali społecznościowych, ale również preferencje użytkowników internetu powodują, że coraz trudniej zwrócić uwagę odbiorcy tekstem i utrzymać jego zainteresowanie. Zwłaszcza, jeśli grupą docelową nie są eksperci poszukujący wartościowych treści, gotowi poświęcić czas na zagłębianie interesujących ich tematów. Zwrot w stronę treści przekazywanych w formie video jest ogólnym trendem, umacnianym przez dążenia Facebooka i Instagrama. Portale te są stale udoskonalane pod względem wspierania treści video. Na czym polega skuteczność contentu video? Przyjrzyjmy się najważniejszym – naszym zdaniem – powodom.
1. Ruchomy obraz przyciąga uwagę bardziej niż zdjęcie czy tekst.
Nasze naturalne predyspozycje jako ludzi sprawiają, że ruch zwraca naszą uwagę. Szczególnie, kiedy otoczeniem tego ruchu są elementy statyczne, jak zdjęcia czy tekst. Zwróćmy jednak uwagę, że jeżeli sprawdzą się prognozy o tym, że w 2019 r., 90 % treści w sieci będą stanowiły treści video to jak wówczas się wyróżnić w gąszczu treści o podobnej formie? O tym już niedługo w naszym artykule o social media video – śledźcie nasz fanpage.
2. Video przekazuje więcej informacji w krótszym czasie.
Ciężko zaprzeczyć temu twierdzeniu. Za pomocą filmu przekazujemy treść obrazem, słowami lektora czy aktorów, podkładem muzycznym, emocjami występujących w filmie ludzi. W ten sposób możemy opowiedzieć historię w kilka minut. Chcąc przekazać to samo w formie pisanej (a pamiętajmy o szczegółowych opisach obrazów pokazanych w filmie) stworzymy co najmniej kilka stron tekstu, których czytanie zajmie znacznie więcej. W czasach, kiedy właśnie czasu nam brakuje, jest to naprawdę silny argument.
3. Video wywołuje więcej silnych emocji.
Przeprowadzono kiedyś badanie, w którym przeanalizowano pod kątem wywoływania emocji kilkaset filmów udostępnionych na Facebooku. Emocje te podzielono na cztery grupy:
- silne pozytywne (radość, euforia, zdumienie, inspiracja),
- słabe pozytywne (rozbawienie, wyciszenie, zaskoczenie, uszczęśliwienie),
- słabe negatywne (dyskomfort, nuda, irytacja, frustracja),
- silne negatywne (obrzydzenie, szok, smutek, złość).
Okazało się, że ¾ filmików wywoływało słabe emocje z nudą na czele. Najchętniej udostępnianymi filmami były te, które wywoływały silne emocje, przy czym filmy wywołujące silne, pozytywne emocje były 30 % razy częściej udostępniane niż filmy wywołujące silne negatywne emocje. Najlepszą strategią jest więc tworzenie treści wywołujących silne, pozytywne emocje takie jak radość, euforia, zdumienie, inspiracja. Nie jest to jednak proste, o czym już pewnie przekonał się niejeden marketer. Przewagą video nad innymi formami w kontekście wywoływania emocji jest jednak możliwość wpływania na odbiorcę różnymi elementami (muzyka, słowa, obrazy, emocje aktorów) na różne zmysły, co zwiększa szanse na osiągnięcie pożądanego efektu.
4. Video częściej wywołuje reakcje.
Zgodnie z publikowanymi statystykami, video na Facebooku ma 135% większy zasięg niż zdjęcie i wzbudza zaangażowanie większe o 62%. Warto przy tym zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny fakt – filmy trwające 15 sekund lub krótsze są udostępniane o 37% częściej niż te, które trwają od 30 do 60 s. Wynika to z prostej przyczyny – użytkownicy Facebooka oglądają filmy średnio przez kilkanaście sekund. Dłuższe filmy rezerwujmy więc dla miejsc typu YouTube, w których użytkownicy poszukują wyłącznie treści video i są gotowi poświęcić im dłuższy czas.
5. Video jest bardziej zapamiętywalne niż inne formy przekazu.
Przedstawiony wyżej powód skuteczności video nie funkcjonuje, jeśli video nie jest odpowiednio atrakcyjne i nie wzbudza odpowiednich emocji. Faktem jest jednak, że mózg szybciej przetwarza informacje podane w treści video, gdyż docierają one do niego za pomocą różnych zmysłów. 90% informacji docierających do mózgu stanowią treści wizualne, które mózg przetwarza 60 razy szybciej niż teksty. Dlatego preferujemy zdjęcia, a najlepiej reagujemy na filmy. Jeżeli video nam się spodoba to jest większa szansa, że obejrzymy je kilka razy (nawet pod rząd), niż że będziemy kilka razy czytać interesujący dla nas artykuł. Oczywiście dlatego, że po pierwsze zajmie nam to mniej czasu, a po drugie jest to dla nas po prostu wygodniejsza forma. W końcu z natury jesteśmy raczej leniwi 😉
***
Wiemy już, co sprawia, że content video ma szansę na zawrotną karierę w świecie marketingu. Ma szansę jest tutaj jednak kluczowym wyrażeniem, gdyż aby skorzystać z wymienionych dobrodziejstw, trzeba przede wszystkim stworzyć treść, która będzie atrakcyjna dla odbiorcy, do którego chcemy dotrzeć. Inaczej nasze video zginie wśród ogromnej ilości innych filmów krążących w sieci. O zasadach tworzenia atrakcyjnego video w mediach społecznościowych napiszemy za jakiś czas, a tymczasem, przedstawiamy Wam animację, streszczającą niniejszy artykuł:
[easy_youtube_gallery id=4P9K7Qntw8Q cols=1 ar=16_9 thumbnail=maxresdefault title=top]Animacja 2D | 5 przyczyn skuteczności contentu video[/easy_youtube_gallery]